Bina Otomasyonu
Bina Otomasyonu

BİNA OTOMASYONU

Bina otomasyonu genel olarak binadaki cihazlarla ilgili izleme, işletme ve yönetme işlerinin merkezileştirilmesidir. Binada bulunanlar için daha güvenli ve konforlu bir ortamı daha az iş gücü ve enerji ile oluşturabilmek için BOS (Bina Otomasyon Sistemi) şarttır. Otomasyonla bina yada bina gruplarındaki ısıtma, soğutma ve klima santralleri gibi mekanik cihazların otomatik kontrolü sağlanır. Böylece enerji tasarrufu sağlanır, bakım masrafları minimum seviyeye iner.

Bilgisayarın çok yaygın ve ucuz olmadığı dönemde yalnızca büyük ticari binalarda kurulabilen BOS, günümüzde her tip ve büyüklükteki bina için uygun bir çözüm ve iyi bir yatırım haline gelmiştir. Doğru kurulmuş bir sistem, sağladığı iş gücü ve enerji tasarrufuyla ortalama 2-3 yıl içerisinde kuruluş maliyetini çıkartabilmektedir.

Otomasyon bina işletme ve yönetiminde sağladığı bazı avantajlar şunlardır;

Merkezi kontrol, daha az işgücü kullanarak daha fazla iş yapılabilmesini sağlar.
Daha hassas ve zamanında kontrol, enerjiyi harcamalarını azaltır.
Aynı koşullarda hep aynı şekilde tekrarlanan işler, programlanabileceği için daha basit bir işletme sağlar.
İşletmecilerin eğitimi ve sisteme hâkimiyeti grafik arabirimler sayesinde çok basitleşir.
Binada bulunanların ihtiyaçları en hızlı uygun şekilde karşılanabilir.
Uyarı ve arızalardan anında haberdar olunması bakım ve onarımı çabuklaştırır.
Geçmişe dönük kayıtlar, alarm raporları ve bakım programları daha etkin bir işletme sağlar.
Esnek programlanabilme ve genişleyebilme özellikleri, değişen ihtiyaçların karşılanmasını ve sisteme ekler yapılmasını kolaylaştırır.
Yangın algılama, aydınlatma kontrolü gibi diğer sistemlerle entegrasyon, binada bulunanlar için daha güvenli ve konforlu bir ortam sağlar.

Konut Otomasyonu
Bir konutun kontrolü ve veri iletişimi için gerekli olan tüm sistemler, son teknoloji ürünleri ile kurulur. Tek bir merkezden gözlemlenebilecek şekilde gerçekleştirilen kurulum, kullanıcının kolay ve hızlı bir şekilde istenen alt yapı hizmetlerine sahip olması sağlanır.